Packaging line with robot accelerated furniture production several times faster
written: 09.12.2020
Namáhavé ruční balení nahradila výkonná balicí linka
Český výrobce kovového nábytku potřeboval zautomatizovat balení a urychlit paletizaci a značení. Nový systém si také musel poradit s přesunem palet k ovíjecímu stroji z jiných pracovišť a zvládat následnou přepravu do spodního patra skladu. Nová balicí linka s robotizovaným pracovištěm to dokázala s přehledem. Firma tak výrazně navýšila výrobní kapacity a snížila chybovost balení. Díky tomu dnes může uspořenou pracovní sílu využívat v jiné části výroby.
Robotizaci balení jsme zavedli za plného provozu výroby
Namáhavou manuální práci už nemusejí vykonávat lidé. O vše se nově stará na míru vyrobená balicí linka a výkonný robot FANUC. Toho naprogramovala a dodala spolu s řídicím systémem Siemens firma CS Machine. Montáž balicí linky a integrace robotizovaného pracoviště netrvala ani 3 měsíce. Z toho měsíc a půl jsme začleňovali do provozu nového robota, a to zcela bez omezení výroby. Klient tak mohl bez přerušení pracovat na svých zakázkách a zachovat plný provoz.
Nová balicí linka zvládá manipulaci s krabicemi, paletami, obalovým materiálem i etiketami
Nová část balicí linky, kterou jsme pro pracoviště navrhli, začíná pásko-válečkovým přechodem s otočným křížem, po kterém se přepravují výrobky v kartonových krabicích. Ty dále pokračují po odběrném válečkovém dopravníku až k robotizovanému pracovišti. Tam je robot přesouvá na palety a prokládá vrstvy krabic dalším kartonem. Pásové dopravníky pak převážejí připravené palety do ovíjecího stroje, kde se zabalí do strečové fólie a opatří identifikační etiketou. Následuje převoz transferovým vozíkem do vedlejší haly a přeprava palet vertikálním dopravníkem o patro níž, kde se vše uskladní.
Robotizované balení tak kromě samotného stroje umožňují tyto části řešení:
- pásové dopravníky
- točny
- válečkové dopravníky
- transferové vozíky
- vertikální dopravník
Paletizace na malém prostoru? Převýšení 6,5 metru? Bez problémů!
Uspořádat dopravníky a všechny pomocné periferie okolo robotizovaného pracoviště nebylo právě nejjednodušší. V návrhu nového řešení jsme museli zohlednit specifika zboží, především různé rozměry a hmotnosti krabic. Zároveň měla hala několik omezení, se kterými musel náš návrh počítat – například sloupy, otvory ve stěnách nebo různorodé materiály podlah. A v neposlední řadě jsme museli vytvořit funkční zázemí pro mezipatrovou přepravu. Poté, co jsou palety zkompletované a opatřené etiketami, se totiž přesouvají z druhého patra do prvního, a musejí překonat převýšení 6,5 metru.
Nový systém robotizace balení ale vše vyřešil a umožnil paletizaci i na malém prostoru. Na závěr jsme ještě vyladili celý výrobní proces tak, aby vše běželo automaticky, rychle a plynule. Upravili jsme přísavkový rám u robotizovaného pracoviště, doplnili ejektory, které pomáhají s přemístěním nejmenších krabic, přidali odfuky, abychom zrychlili odlepení krabic z přísavek, a seřídili robota, aby manipuloval s krabicemi v přesně daném taktu.
Chcete také zdokonalit balicí linku? Nebo vyřešit automatizaci provozu a urychlit paletizaci? Neváhejte se na nás obrátit. Rádi vám připravíme návrh na míru.