S výrobou dílů nám nově pomáhá 3D tiskárna
Napsáno: 27.10.2020
Co dříve trvalo týdny, zabere nově jen pár hodin
Fandíme pokrokovým technologiím. Proto jsme si pořídili 3D tiskárnu Original Prusa i3 MK3S, kterou označil přední světový časopis o 3D tisku All3DP.com za „nejlepší 3D tiskárnu”. Je tišší než 99 % dostupných tiskáren, tvoří vrstvy od 0.05 mm a tiskne rychlostí až 200 mm/s. Může přitom pracovat s mnoha materiály, mezi které patří například PLA, PETG, ABS, Flex, ASA, PC blend, polykarbonát nebo filamenty s uhlíkovým vláknem. Její koupí jsme navíc podpořili českého výrobce.
3D tisk posouvá hranice mnoha oborů – od výroby přes stavebnictví až po lékařství nebo kosmický výzkum
Vývoj 3D tisku ve světě začal už v době, kdy šel u nás do kin film Vrchní, prchni! a českým hitparádám dominoval Karel Gott s písní „To jsou fámy“. V roce 1980 totiž Chuck Hull vynalezl stereolitografii – proces, který využívá UV lasery ke ztuhnutí fotopolymeru. Ten se přitom tvoří vrstvu po vrstvě, a může tak nabývat nejrůznějších tvarů. Dnes zahrnuje oblast 3D tisku více než dvě desítky různých technologií včetně FFF/FDM, kterou využíváme i my. V roce 2005 s ní začal doktor Adrian Bowyer vyvíjet první projekt open-source 3D tiskárny. Dnes tuto technologii nanášení roztaveného materiálu v tenké vrstvě využívá i mnoho velkých firem.
Automobilky 3D tiskem vyrábějí součástky vozů, ve stavebnictví tak inovují formy na tvárnice a ve zdravotnictví vyvíjejí třeba protetické pomůcky. Pomocí 3D tisku lidských tkání už vznikají dokonce i náhradní orgány. Paleta možností, kterou nové odvětví nabízí, se navíc neustále rozšiřuje. 3D tisk má být stěžejní technologií například při výstavbě budov na měsíci. Zároveň vám ale může vytvořit i milimetr vysokou repliku sochy Davida od Michelangela. Někteří lidé tak 3D tiskárnám předpovídají velkou budoucnost. Podle nich budou brzy nedílnou součástí našich domácností podobně jako třeba mikrovlnky.
3D tiskárna pomáhá především s výrobou prototypů
V DAS tvoříme všechny projekty na míru. Každé dopravníkové řešení přizpůsobujeme potřebám firmy, jejím prostorům, pracovníkům i výrobním robotům. Často při tom potřebujeme vyrobit zcela nové součástky, a to co nejrychleji. „Nejčastěji využíváme 3D tiskárnu k výrobě prototypů,“ říká konstruktér Jan Juřica. „Sami si díl nakreslíme, vymodelujeme, vyrobíme a rovnou v praxi ozkoušíme. Díky tomu ihned zjistíme, jestli vše funguje, jak má. Díl pak můžeme sami upravovat tak dlouho, dokud perfektně neodpovídá potřebám celého řešení.“ Spolu s výhodou flexibility se pojí i rychlejší výroba. Nový prototyp, který dříve externí dodavatel týdny připravoval, teď má konstruktér v ruce třeba už za pár hodin.
3D tiskárna nám pomáhá nejen s výrobou prototypů pro konstruktéry. S její pomocí tvoříme i díly na zakázku, které jsou součástí našich dopravníkových řešení. Díky tomu na jednotlivé komponenty nečekáme dlouho my ani naši zákazníci.
Měli byste úkol pro naši 3D tiskárnu? Kontaktujte nás a my vám rádi připravíme nabídku na míru.